piątek, 4 listopada 2011

Jak zdobyć stypendium na zagranicznej uczelni

Chciałabym się podzielić dobrą nowiną ze wszystkimi kandydatami wybierającymi się na studia do Włoch, a mianowicie  wszyscy studenci włoskich uniwersytetów mają prawo ubiegać się o stypendium i o obniżenie kwoty opłaty za studia już na pierwszym roku.
Jeszcze dzisiaj pamiętam kiedy jedna z moich współokatorek, Włoszka, poinformowala mnie o możliwości dostania takiego stypendium, o którym wcześniej nawet nie przyszło mi do głowy pomyśleć, gdyż w Polsce zazwyczaj stypendia przyznawane są dopiero na drugim roku za wysoką średnią ocen, z czym łączy się tzw. "wyścig szczurów".

Stypendiami zajmują się specjalnie do tego wyznaczone organizacje znajdujące się przy każdym Uniwersytecie. W Perugii taki ośrodek nazywa się ADISU i to właśnie tam trzeba się zgłosić aby otrzymać stypendium i możliwość korzystania z darmowej stołówki.
Można się ubiegać o dwa typy stypendium, pieniężne (ok. 3600€ rocznie) lub miejsce w akademiku i gotówkę w wysokości ok. 700€ rocznie.
Pierwszym krokiem jest wypełnienie odpowiedniego formularza na stronie ADISU (w przypadku studentów z Perugii) i określenie typu stypendium jakim jesteśmy zainteresowani. Tradycyjnie przygotowujemy komplet dokumentów, przetłumaczonych na jezyk włoski i potwierdzony poprzez tzw. "apostille" w MSZ w Warszawie:

- zaświadczenie o dochodach (pobieramy w odpowiednim Urzedzie Skarbowym) wszystkich członków rodziny zameldowanych pod tym samym adresem co my;
- zaświadczenie o zameldowaniu (pobieramy w Urzędzie Miasta);
- w poszczególnych przypadkach potrzebne nam też będzie zaświadczenie o rozwodzie rodziców, zgonie etc...;
- kopia dowodu osobistego lub paszportu.

Wszystkie w/w oryginalne dokumenty i wypełniony formularz wysyłamy pod wskazany adres listem poleconym z potwierdzeniem zwrotnym. Przed wysłaniem polecam zrobienie kopii wszystkich dokumentów, gdyż wielokrotnie spotkałam się z przypadkami, gdzie dokumenty nie dotarły lub czegos brakowało. W takim wypadku mamy pod reką kopię brakujacych dokumentów, którą w każdej chwili możemy okazać.

Z reguły Polacy nie mają większych trudności z otrzymaniem takiego stypendium ze względu na stosunkowo niskie dochody (w porownaniu z wloskimi). Przydatne linki:

2 komentarze:

  1. Strasznie bym chciała...! mogłabys pidac mi jakies szczególy - do kogo sie zwrocic i z czym konkretnie.! ;) Czekam na wiesci. to moje marzenie studiowac we Włoszech.! :)

    OdpowiedzUsuń
  2. W jakim miescie chcialabys studiowac??

    OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...