czwartek, 13 grudnia 2012

Włoskie zwyczaje i tradycje bożonarodzeniowe cz.I - Szopka Betlejemska

Dzisiaj chciałabym rozpocząć serię o włoskich tradycjach bożonarodzeniowych.
Jak już pisałam kilka dni temu, okres Świąt Bożego Narodzenia zaczyna się tutaj z dniem 8 grudnia kiedy obchodzone jest Święto Zwiastowania Najświętszej Maryii Panny (wł. Festa dell'Immacolata). Tego dnia ubiera się choinkę, dekoruje mieszkanie a na ulicach rozbłyskują kolorowe światełka, roztaczając wokół bajeczną atmosferę.

We Włoszech oprócz choinki bardzo ważnym elementem w każdym domu jest szopka bożonarodzeniowa (wł. presepe). Nie może jej zabraknąć! Tworzenie takiej szopki to zadanie dla wszystkich domowników, bo zgodnie z tradycją szopka ma przypominać o prawdziwym znaczeniu rodziny. To miłe popatrzeć na rodziców, którzy podczas wybierania poszczególnych postaci i elementów do szopki z czułością opowiadają swoim pociechom historię narodzin Jezusa Chrystusa.


Na jarmarkach bożonarodzeniowych są specjalne stragany z akcesoriami do szopek. Można na nich znaleźć nie tylko Jezusa, Maryję czy Józefa ale naprzerożniejsze części wyposażenia stajenki, takie jak gliniane garnuszki, świecące latarnie, studnie czy drzewka. Figurki mogą być wykonane z gliny, masy solnej, drewna lub z plastiku. Są rożnorodnej wielkości, najmniejsze jakie widziałam miały 1,5cm a te największe 30cm. 
Zazwyczaj taką szopkę rodziny kompletują przez całe lata, dokupując co roku nowe elementy.
Tradycyjne budowanie szopki betlejemskiej zaczyna się od postawienia samej stajenki, Maryi z Józefem, osiołka i wołu. Nowonarodzony Jezus wkładany jest do łżóbka wypełnionego siankiem o pólnocy z 24-tego na 25-tego grudnia, natomiast Trzej Królowie dopiero 6-tego stycznia


W okresie przedświątecznym szopki betlejemskie ustawiane są prawie wszędzie, w kościołach, w centrum miasta, na większych placach i szkołach. W Rzymie ta najpiękniejsza i najważniejsza, przyciagająca tłumy znajduje się 
na Placu Św. Piotra i jest odsłaniana w Wigilię o godz. 19. 


Będąc w Rzymie warto również zobaczyć Muzeum Szopek, które znajduje się w podziemach kościoła 
Dei Ss. Quirico e Giulitta. Są tam wystawione szopki z całego świata, nawet nasze krakowskie :)Przydatne linki:Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...