sobota, 3 grudnia 2011

Biurokracja cz. III Włoski dowód osobisty

Właściwie to do dzisiaj dokładnie nie wiem dlaczego Włosi wymagają od obcokrajowców posiadania włoskiego dowodu osobistego, zwłaszcza od obywateli Unii Europejskiej, gdzie przecież paszport czy dowód osobisty UE powinien wystarczyć. Możżeby potwierdzić włoski adres zameldowania albo udowodnić, że nie jesteśmy tu nielegalnie tzw. clandestini?  No ale jeśli takie są wymagania i skoro już zdecydowaliśmy się na dłuższy pobyt we Włoszech, to prędzej czy pózniej musimy wyrobić ten dokument. Zwłaszcza jeżeli w przyszłości będziemy chcieli otworzyć włoskie konto lub wykupić abonament np. na telefon lub telewizję cyfrową. Poniżej wskazówki gdzie należy się zgłosić i jakie dokumenty przygotować.

W Rzymie należy się zgłosić do Ufficio Carte di identità del Municipio V, via Tiburtina 1163.

Potrzebne dokumenty:
- w kasie należy  wpłacić 5.42€ gdzie dostaniemy odpowiedni formularz do wypełnienia
- 3 zdjęcia legitymacyjne
- dokument tożsamosci -  polski  dowód osobisty lub paszport
- zaświadczenie o zameldowaniu we Włoszech (certificato di residenza)

Stary dowód osobisty

Dowód osobisty jest wydawany na miejscu  w ciągu kilku minut.

Ja swój dowód wyrobiłam w Perugii i zdjęcie zrobiono mi na miejscu. Pobrano mi również odcisk palca, ponieważ dostałam nowy, plastikowy dowód. Z tego co wiem w Rzymie nadal wyrabiają stare dowody w formie papierowej książeczki dlatego też jak pisalam powyżej lepiej przynieść własne zdjęcia legitymacyjne.


Nowy, plastikowy dowód osobisty


Przydatne linki:

1 komentarz:

  1. Cześć! Cieszę się, że mieszkasz sobie we Włoszech :) Piszę do Ciebie, bo interesuje się sprawami bezpieczeństwa i wolności głównie saharyjczyków. Wiem, że ejst pare stowarzyszeń we Włsozech, które sie tym zajmują. U nas w PL nei mówi się o takich rzeczach. A jak jest tam? Obiło Ci sie cos o uszy? Są jakies stajki?
    Pozdrawiam i PROSZĘ o odpowiedź na EMAILA: agnieszkakub@op.pl z Bytomia :)

    OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...