piątek, 9 grudnia 2011

Festa dell'Immacolata - 8.XII

Festa dell'Immacolata, czyli  Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny to nie tylko jedno z najważniejszych świąt kościelnych, ale jest to także dzień, który uważany jest za oficjalne rozpoczęcie okresu świątecznego w całych Włoszech. To właśnie w czwartek 8 grudnia większość Rzymskich uliczek, wystaw sklepowych i okien rozświetliły kolorowe lampeczki i świąteczne ozdoby.  W domach ubiera sie choinkę i ustawia szopkę betlejemska. (więcej na ten temat w kolejnym poście o tradycjach włoskich)


Szopka betlejemska u mnie w domu :)


Tego dnia przed Ołtarzem Ojczyzny na Piazza Venezia stanęła takze przepiękna choinka  i jedna z  największych szopek betlejemskich, których trudno niedostrzec ze względu na ich ozdobność i oświetlenie. Podczas inaugracji, burmistrz Alemanno zapalił światełka w dość oryginalny sposób, tj. przez naciśnięcie przycisku na swoim tablecie touch screen.


Piazza Venezia, L'Altare della Patria, Rzym


Spacerując wzdłuż Via del Corso w stronę Piazza del Popolo, przez około 1,6 km możemy podziwiac przepiękną długą wstęgę utworzoną z trzykolorowych lampeczek, zawieszoną nad naszymi głowami. W tym roku dla uczczenia 150-tej rocznicy Zjednoczenia Wloch lampeczki tworzą przepiękną biało-czerwono-zieloną włoską flagę.


Via del Corso, Rzym
      


                                          Procesja z okazji Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, Via del Corso

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...