piątek, 28 grudnia 2012

Szopka Betlejemska na Placu św. Piotra

Zgodnie z coroczną tradycją, w Wigilię 24 grudnia o godz. 19 na Placu św. Piotra została odsłlonięta przepiękna szopka betlejemska.


Moja ciekawość zobaczenia jej na żywo była tak silna, że pomimo wielkiego przepychu jaki panuje w ostatnich dniach na ulicach, postanowiłam wybrać się dzisiaj do Watykanu. Tak jak sobie wyobrażałam, kolejka była bardzo długa i musiałam odczekać prawie 45 minut, aby dostać się pod samą szopkę. Ale warto było, gdyż jest to najpiękniejsza i najbardziej realistyczna szopka jaką kiedykolwiek widziałam!Została ona zaprojektowana i wykonana przez włoskiego artystę z Matery - Francesco Artese, który jest uważany za jednego z najważniejszych i najbardziej szanowanych przedstawicieli szkoły szopkarskiej na całym świecie. 

Grotę, w której narodził sie Jezus, umiejscowił na tle  malowniczego Sassi di Matera, włoskiego miasteczka w południowych Włoszech, które zostało wpisane na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.Na powierzchni ok. 160m2 przedstawił nie tylko narodziny Jezusa i rodzinę Świętą czuwającą koło żłóbka, ale także sceny z życia mieszkanców pobliskiej wioski. W oryginalny sposób wkomponował sławny kościół ze skały z Matery, w kształcie groty, w której urodził się Jezus, oraz ponad 100 figurek o wysokości od 22 - 28cm każda przedstawiających rolników i zwierzęta.
Dzięki wspaniałej grze świateł, można zobaczyć miasteczko o kazdej porze dnia, podczas wschodu i zachodu słońca, przy pełni księżyca oraz mrugających gwiazek na niebie. Uroku dodaje dzwięk kolęd grających w tle.Jeżeli jesteście teraz w Rzymie, nie możecie przegapić tak pięknego dzieła, jakim jest ta szopka betlejemska, gdyż drugiej podobnej raczej nie zobaczycie :)

A poniżej krótki filmik:


Pozdrawiam serdecznie!

CATC


2 komentarze:

  1. Bardzo ciekawa relacja, szopka wygląda wspaniale! A ja bardzo się cieszę, że Matera i jej skalne dzielnice Sassi robią wrażenie nawet w Watykanie :) Pozdrawiam z Bazylikaty! :)

    OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...