poniedziałek, 23 stycznia 2012

Autobus, tramwaj, metro... komunikacja miejska w Rzymie

Ze względu na zbyt wysokie koszty utrzymania samochodu, problemy ze znalezieniem miejsca na parkingu i zbyt wysokie mandaty, postanowiłam przestawić się na korzystanie z komunikacji miejskiej. Rzym jest bardzo dobrze zorganizowany pod względem dojazdów zarówno w dzień jak i w nocy. Znajdują się dwie linie metra A i B, trzecia linia C w trakcie budowy oraz ponad 350 linii autobusowych i ok. 20 autobusów nocnych. Tym którzy mają wątpliwości czy po Rzymie poruszać się autobusem czy samochodem, naprawdę polecam to pierwsze rozwiązanie. Jeśli chodzi o ceny biletów, są one według mnie stosunkowo niskie. Jest wiele różnych zniżek, na które ja już niestety się nie łapię, ale może Wy będziecie mogli z nich skorzystać.


 Poniżej podaję rodzaje biletów i ich ceny:


BIT – 1E – bilet czasowy, ważny na wszystkie linie przez 75 minut od skasowania. Uwaga! Ten bilet upoważnia nas tylko do JEDNEGO przejazdu metrem.

BIG – 4E- bilet jednodniowy, ważny do godz. 24:00 od skasowania. Nieograniczona liczba przejazdów, dotyczy także metra. Uwaga! Jeśli ktoś skasuje bilet o godz. 23:00 bilet będzie ważny tylko przez godzinę :(
 
BTI –11E– bilet trzydniowy, posiada nieograniczoną liczbę przejazdów, ważny do godz. 24:00 trzeciego dnia od skasowania biletu.


CIS – 16E – bilet tygodniowy, ważny przez siedem dni do godz. 24:00


MENSILE PERSONALE - 30E – bilet miesięczny imienny. Uwaga! W Rzymie bilet jest ważny przez miesiąc, ale od pierwszego do ostatniego dnia miesiąca, nie przez 30 dni od momentu skasowania biletu tak jak w innych miastach.


MENSILE IMPERSONALE – 46E – bilet miesięczny na okaziciela (tak samo jak przy bilecie imiennym)


ANNUALE ROMA -230E – bilet roczny, ważny przez 365 dni od daty wystawienia


BILET DLA  MŁODZIEŻY I STUDENTÓW - 18E - bilet studencki przeznaczony dla młodzieży do 20 roku życia ora dla studentów (26 r.ż.) uczących sie na rzymskich uczelniachKupując bilety jednorazowe czy jednodniowe, zwróćcie uwagę na jego nadruk. Bardzo często na biletach drukowane są różnego rodzaju zniżki na bilety do kina, teatru, wystawę czy nawet na lodowisko. Takie zniżki mają zachęcić nas do zwiedzania miasta i wykorzystywania czasu wolnego w sposób kreatywny. Także zanim wrócicie do domu, zerknijcie na Wasz bilet czy przypadkiem nie ma na nim zaproszenia na ciekawą wystawę czy koncert i korzystając z rzymskiej komunikacji miejskiej wyruszcie w danym kierunku!
Przydatne linki:

http://www.atac.roma.it/ - na tej stronie znajdziecie szczegółowe informacje dotyczące biletów oraz wyszukiwarkę linii autobusowych itp

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...