piątek, 8 marca 2013

Dzień kobiet we Włoszech - festa delle donne

Nie minął jeszcze miesiąc od Walentynek a tu kolejna okazja do świętowania, tym razem dedykowana tylko płci pięknej. 
8 marca wszystkie kobiety, te małe i duże, obdarowywane są bukiecikami zółtych i delikatnie pachnących mimoz. Nie tylko przez mężczyźn, ale też przez siebie same na znak solidarności. 

Mimoza

 
Zwyczaj obdarowywania kobiet mimozą narodził się w 1946 roku w Rzymie, zaraz po zakończeniu  II Wojny Światowej. L'Unione Donne Italiane czyli Unia Kobiet Włoskich postanowiła wybrać kwiat, który miał symbolizować Dzień Kobiet, czyli dzień 8- go marca. Wybór nie był trudny, padło na mimozę, ponieważ  kwitnie ona na początku marca i jest łatwo dostępna. We Włoszech rośnie ona przy większości ulic. 


Jak można sobie łatwo wyobrazić tego dnia kolorem dominującym jest żółty. Wszystkie witryny sklepowe są przybrane gałązkami mimozy, w cukierniach można skosztować pyszne wypieki udekorowane żółtymi kuleczkami a kobiety przypinaja do ubrań lub wplatają we włosy otrzymane gałązki. 

Tort na Dzień Kobiet


Z tej okazji wiele sklepów kusi promocjami, w restauracjach są specjalne menu dla kobiet a kina i teatry zachęcają wysokimi zniżkami na spektakle. Co ciekawe, Włoszki w przeciwieństwie do Polek nie spędzają tego dnia z ukochanym na romantycznej kolacji, lecz w gronie koleżanek. Organizują sobie babski wieczór i wychodzą do klubu, w którym tego wieczoru obowiązkowo jest striptizer i tancerze skąpo ubrani...

Torcik W La Donna (Niech żyje kobieta)


A Wy jak spędzacie Dzień Kobiet?

Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Kobiet!
Auguri!

CATC


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...